The Business Council of Alabama (BCA), considers itself Alabama’s foremost voice for business. It is a non-partisan, statewide, business association representing the interests and concerns of nearly 1 million working Alabamians.
The BCA works with the Alabama Legislature to promote “pro-business” reforms such as:
- Tax credits for small business
- Job creation
- Incentives for economic development
- Ethics reform
- Positive changes in our public education system
Here are the candidates who the BCA has endorsed, who they believe will bring the best changes and initiatives for Alabama’s businesses:
Statewide Races:
- Governor: Kay Ivey
- Lieutenant Governor: Twinkle Cavanaugh
- Attorney General: Steve Marshall
- Secretary of State: John Merrill
- State Treasurer: John McMillan
- Commissioner of Agriculture and Industries: Rick Pate
Judicial Races:
- Chief Justice: Lyn Stuart
- Associate Justice Place 1: Sarah Stewart and Brad Mendheim
- Associate Justice Place 2: Tommy Bryan
- Associate Justice Place 3: Will Sellers
- Associate Justice Place 4: Jay Mitchell
- Court Of Civil Appeals Place 1: Christy Edwards
- Court Of Civil Appeals Place 2: Judge Terri Thomas
- Court Of Civil Appeals Place 3: Judge Terry Moore
- Court Of Criminal Appeals Place 1: Richard Minor
- Court Of Criminal Appeals Place 2: Chris McCool
- Court Of Criminal Appeals Place 3: Judge Bill Cole
State Senate Races
- Senate District 2: Tom Butler
- Senate District 3: Arthur Orr
- Senate District 5: Greg Reed
- Senate District 7: Mary Scott Hunter
- Senate District 12: Del Marsh
- Senate District 13: Randy Price
- Senate District 14: Cam Ward
- Senate District 16: Jabo Waggoner
- Senate District 17: Shay Shelnutt
- Senate District 18: Rodger Smitherman
- Senate District 32: Chirs Elliott
State House Races
- House District 3: Humphrey Lee
- House District 6: Andy Whitt
- House District 8: Terri Collins
- House District 9: Scott Stadthagen
- House District 13: Connie Rowe
- House District 14: Richard “Bull” Corry
- House District 27: Wes Kitchens
- House District 30: Craig Lipscomb
- House District 36: Randy Wood
- House District 39: TJ Maloney
- House District 40: K.L. Brown
- House District 41: Corley Ellis
- House District 42: Jimmy Martin
- House District 43: Arnold Mooney
- House District 44: Danny Garrett
- House District 45: Dickie Drake
- House District 46: David Faulkner
- House District 47: David Wheeler
- House District 48: Jim Carns
- House District 49: April Weaver
- House District 50: Jim Hill
- House District 55: Rod Scott
- House District 73: Matt Fridy
- House District 87: Jeff Sorrells
- House District 88: Jeremy Arthur
- House District 89: Marcus Paramore
- House District 96: Matt Simpson
- House District 102: Willie Gray