The Conservative Christians of Alabama — a pro-life, traditional marriage, pro-gun, stop common core, stop illegal immigration, fewer government regulations, lower taxes group that exists to educate Christians about political candidates and issues from a scriptural perspective — has announced their endorsements ahead of the June 5 primaries.
Here are the candidates who the Conservative Christians of Alabama has endorsed, who they believe will best reflect their conservative Christian beliefs in office:
U.S. Congress
- District 2: Rich Hobson
- District 5: Mo Brooks
Statewide races
- Lt. Governor: Rusty Glover
- Attorney General: Chess Bedsole
- Secretary of State: John Merrill
- Treasurer: John McMillan
- Auditor: Jim Zeigler
- Commissioner of Agriculture: Rick Pate
Alabama Supreme Court
- Chief Justice: Tom Parker
- Associate Justice Place 1: Debra Jones
- Associate Justice Place 4: John Bahakel
Court of Civil Appeals
- Place 1: Michelle Manley Thomason
- Place 2: Terri Willingham Thomas
Court of Criminal Appeals
- Place 1: Richard Minor
- Place 2: Chris McCool
- Place 3: Bill Cole
Public Service Commission
- Place 2: Robin Litaker
State Senate
- District 2: Tom Butler
- District 4: Paul Bussman
- District 7: Sam Givhan
- District 8: Max D. Fuller
- District 10: Mack Butler
- District 12: Wayne Willis
- District 13: Tim Sprayberry
- District 21: Gerald Allen
- District 25: Will Barfoot
- District 32: David Northcutt
- District 34: Jack Williams
State House
- District 3: Andrew Sorrell
- District 4: Tom Fredericks
- District 5: Danny Crawford
- District 6: Andy Whitt
- District 9: Scott Stadhagen
- District 10: Charles Orr
- District 12: Corey Harbison
- District 14: Tim Wadsworth
- District 16: Kyle South
- District 17: Tracy Estes
- District 22: Ritchie Whorton
- District 23: Tommy Hanes
- District 29: Becky Nordgren
- District 30: Rusty Jessup
- District 31: Dustin DeVaughn
- District 39: TJ Maloney
- District 42: Jimmie Hardee
- District 45: Ted Crockett
- District 49: April Weaver
- District 73: Matt Fridy
- District 87: Adam E. Parker
- District 88: Will Dismukes
- District 89: Wes Allen
- District 91: Lister H. Reeves, Jr.
- District 99: Charles Talbert
- District 105: Janet Brown Oglesby
State Board of Education
- District 2: John Taylor
- District 8: Wayne Reynolds
County races
Cleburne County
- State Republican Executive Committee, Cleburne County, Place 1: Tim Sprayberry
Colbert County
- Colbert County Republican Executive Committee, Place 6: Andrew Sorrell
- Colbert County Republican Executive Committee, Place 1, District 2: Dennis Sorrell
DeKalb County
- Dekalb County Republican Executive Committee, Place 4, District 1: Benjamin Windom
- Dekalb County Republican Executive Committee, Place 5, District 1: Rodney Ivey
- Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 1 Mill Countywide School Tax – AGAINST proposed taxation
- Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 3 Mill Countywide School Tax – AGAINST proposed taxation
- Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 7.5 Mill Countywide School Tax – AGAINST proposed taxation
- Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 3 Mill School District Tax – AGAINST proposed taxation
Lauderdale County
- Lauderdale County Probate Judge: William Smith
- Lauderdale County Board of Education, Place 4: Joshua Miller
- State Republican Executive Committee, Lauderdale County, Place 1: John Hargett
- State Republican Executive Committee, Lauderdale County, Place 4: James Elwin Irby
Lauderdale County Republican Executive Committee
- Place 1: Barry Morris
- Place 3: Joan Davis
- Place 8: Matthew Sorrell
- Place 14: Josh Miller
- Place 20: Margaret Irby
- Place 21: Billy Hammock
- Place 23: Shelly Pettus
- Place 24: Jonathan Foster
- Place 25: John Hargett
Limestone County
- Limestone County Commission Chairman: Collin Daly
- Limestone County License Commissioner: Terry Persell
- State Republican Executive Committee, Limestone County, Place 1: John Wahl
- State Republican Executive Committee, Limestone County, Place 3: Ben Harrison
Madison County
- Madison County Probate Judge: Frank Barger
- State Republican Executive Committee, Madison County District 1, Place 1: Matthew A. Hitt
- Madison County Republican Executive Committee, at Large, Place 6: Brad Taylor
- Madison County Republican Executive Committee, at Large, Place 9: Tina Clark
- Madison County Republican Executive Committee, District 11, Place 2: Ralph Weber
- Madison County Republican Executive Committee, District 11, Place 3: Thomas Scovill
Morgan County
- State Republican Executive Committee, Morgan County, Place 4: James Henderson
Shelby County
- State Republican Executive Committee, Shelby County, Place 1: Bill Armistead
Tuscaloosa County
- Tuscaloosa County Probate Judge: Rob Robertson
- State Republican Executive Committee, Tuscaloosa County, Place 4: Don Wallace