Here’s Alabama’s 50 delegates at the Republican National Convention

2

The Republican National Convention kicked off Monday in Cleveland, and 36 of Alabama’s delegates are bound to support Donald Trump as the presidential nominee on a first ballot.

The delegates — 50 total from the Yellowhammer State — are a mix of party officials and elected officials as well as rank-and-file Republicans. The Republican National Convention runs July 18-21 and Trump is slated to be named the Republican nominee.

In the wake of police violence across the nation, Alabama’s delegation will wear blue ribbons in support of law enforcement. Many delegates, as well as attendees from across the state, are hopeful Trump will address national unity in his Thursday night acceptance speech.

Among those attending is Alabama Today Publisher and Vice President of the 60 Plus Foundation, Apryl Marie Fogel.

“I believe the only message that’s going to resonate across the board for all Americans regardless of party is one of unity,” Fogel said to AL.com. “We have to face the troubles we come across as a nation together … be it the safety of law enforcement or Black Lives Matter protesters and supporters. Americans have to tackle these tough conventions together in a way that doesn’t alienate one another.”

While not centerstage, Alabama’s delegates have a prime seating spot at the Convention, situated front and center directly to the left of the convention stage with an unobstructed view of the stage.

Alabama in the GOP Convention Floorplan

The Alabama delegation seating location is highlighted in yellow. [Photo Credit: Republican National Committee]

Here’s the full list of Alabama’s Convention delegates:

Trump At Large

Place 1

  • Delegate: Jim Bonner
  • Alternate Delegate: Terry L. Butts

Place 2

  • Delegate: Jim Carns
  • Alternate Delegate: J.T. “Jabo” Waggoner

Place 3

  • Delegate: Judy Carns
  • Alternate Delegate: Pat M. Wilson

Place 4

  • Delegate: Ed Henry
  • Alternate Delegate: Jim Wilson

Place 5

  • Delegate: Shaun McCutcheon
  • Alternate Delegate: Deanna K. Frankowski

Place 6

  • Delegate: James Mathews
  • Alternate Delegate: Sallie Bryant

Place 7

  • Delegate: Bob Baccus
  • Alternate Delegate: Will Sellers

Place 8

  • Delegate: Perry O. Hooper
  • Alternate Delegate: Rebecca L. Chambliss

Place 9

  • Delegate: Will Mathews
  • Alternate Delegate: Phyllis Davis

Place 10

  • Delegate: Barry Moore
  • Alternate Delegate: Jonathan O. Barbee

Place 11

  • Delegate: Catherine Crosby Long
  • Alternate Delegate: Trey Garner

Place 12

  • Delegate: James Henderson
  • Alternate Delegate: Britney Garner

Place 13

  • Delegate: Chess Bedsole
  • Alternate Delegate: Grady H. Thornton

Place 14

  • Delegate: Dennis H. Beavers
  • Alternate Delegate: Patsy W. Vines

Place 15

  • Delegate: Bob Clayton
  • Alternate Delegate: Taylor Means

Place 16

  • Delegate: Laura E. Payne
  • Alternate Delegate: Gina Dearborn

Place 17

  • Delegate: W. Brent Woodall
  • Alternate Delegate: Beth Clayton

Place 18

  • Delegate: Frank H. Long, Jr.
  • Alternate Delegate: Tom Davis

Place 19

  • Delegate: Terry Lathan
  • (No alternate delegate position available.)

Place 20

  • Delegate: Paul Reynolds
  • (No alternate delegate position available.)

Cruz At Large

Place 1

  • Delegate: Tom Parker
  • Alternate Delegate: Alex Fox

Place 2

  • Delegate: Bonnie Sachs
  • Alternate Delegate: Judy Owens Motlow

Place 3

  • Delegate: David Wilson
  • Alternate Delegate: Joan Reynolds

Place 4

  • Delegate: Tom Ford
  • Alternate Delegate: Cheryl Mathews

Place 5

  • Delegate: Chad Mathis
  • Alternate Delegate: Sue Alexander

Place 6

  • Delegate: Arnold Mooney
  • Alternate Delegate: Cam Ward

Place 7

  • Delegate: Carla S. King
  • Alternate Delegate: Suzelle Josey

Place 8

  • Delegate: David Pinkleton
  • Alternate Delegate: Andrew Sorrell

Place 9

  • Delegate: Vicki Drummond
  • (No alternate delegate position available.)

District 1

Trump 3

Place 1

  • Delegate: Frank Burt, Jr.
  • Alternate Delegate: Jacquelyn “Jackie” Gay

Place 2

  • Delegate: Jeff Sessions
  • Alternate Delegate: Jerry Lathan

Place 3

  • Delegate: Candace Cooksey
  • Alternate Delegate: Stephanie K. Alexander

District 2

Trump 2

Place 1

  • Delegate: Jeana Boggs
  • Alternate Delegate: Alva M. Lambert

Place 2

  • Delegate: Bill Rayborn
  • Alternate Delegate: Lee Sellers

Cruz 1

Place 1

  • Delegate: Mike Holmes
  • Alternate Delegate: Darlene Hutchinson Biehl

District 3

Trump 2

Place 1

  • Delegate: Charles Whatley
  • Alternate Delegate: Tom Whatley

Place 2

  • Delegate: Kathleen Moore
  • Alternate Delegate: Joseph R. Fuller

Cruz 1

Place 1

  • Delegate: Michael McCabe
  • Alternate Delegate: Denise Bates

District 4

Trump 3

Place 1

  • Delegate: Bradley L. Williams
  • Alternate Delegate: J. Holland

Place 2

  • Delegate: Mack N. Butler
  • Alternate Delegate: Caroline Aderholt

Place 3

  • Delegate: Tim Wadsworth
  • Alternate Delegate:

District 5

Trump 2

Place 1

  • Delegate: Jim Peters
  • Alternate Delegate: Tom Fredricks

Place 2

  • Delegate: Shannon Matthew Moore
  • Alternate Delegate: Christopher Drensek

Rubio 1

Place 1

  • Delegate: Dean Brandon
  • Alternate Delegate: Matthew Sorrell

District 6

Trump 2

Place 1

  • Delegate: Joe Freeman
  • Alternate Delegate: Renee Gentle Powers

Place 2

  • Delegate: Jef Freeman
  • Alternate Delegate: Swaid N. Swaid

Cruz 1

Place 1

  • Delegate: Colin Luke
  • Alternate Delegate: Charles Knight

District 7

Trump 2

Place 1

  • Delegate: Teresa I. Beeker
  • Alternate Delegate: Margie George

Place 2

  • Delegate: Chris Beeker III
  • Alternate Delegate: Edmon H. McKinley

Cruz 1

Place 1

  • Delegate: Ann C. Eubank
  • Alternate Delegate: Jamey Clements
Share.

2 Comments

Show Buttons
Hide Buttons
Processing...
Thank you! Your subscription has been confirmed. You'll hear from us soon.
Sign-up for Alabama Today's The Cheat Sheet
The morning read of Alabama politics
ErrorHere
%d bloggers like this: